אל-שבאב הסומלי

​​​

 
 
article1-icn1.pngarticle1-icn2.png

 

הקבוצה אל-שבאב אל-מוג'אהדין (Harakat al-Shabaab al-Mujahideen), ידועה (בעברית- לוחמי הג'האד הצעירים"). זוהי תנועה אשר מנסה לאחד את כל הכוחות האסלאמיים כדי ליצור מדינה מוסלמית תחת שלטון נוקשה של חוקי השריעה. הקבוצה אל שבאב היא קבוצת טרור הממשיכה את המרד האלים בדרום ומרכז סומליה. אל-שבאב מתחייבת להתנגד לנוכחות של כוחות זרים ומבצעת סדרה של פיגועי התאבדות כדי להילחם בהם. בנוסף, הקבוצה רודפת באלימות את מי שאינו מוסלמי.


ממנהיגיה הבולטים: Sheikh Hassan Dahir Aweys, Sheikh Mukhtar Robow (aka Abu Mansur), Ahmed Abdi Godane (aka Abu Zubayr),  מנהיגי הקבוצה הם חברי מועצת השורא. במלחמה שנערכה כשבועיים (דצמבר 2006- ינואר 2007) ממשלת סומליה והכוחות האתיופים הביסו את הקבוצה, למרות שאל-שבאב השתלטה על רוב דרום סומליה במחצית השנייה של 2006.


הקבוצה הפעילה זמנית שליטה מתמשכת במקומות אסטרטגיים באזורים אלו על ידי גיוס, לפעמים בכוח, חמולות והמיליציות שלהם, באמצעות לוחמת גרילה וטקטיקות טרור נגד ממשלת  המעבר הפדרלית  (TFG) ובבעלות בריתה,  משלחת האיחוד האפריקאי   בסומליה   (AMISOM), כוחות שמירת שלום וארגוני סיוע לא ממשלתיים. עם זאת, ההתקוממות של הקבוצה אותגרה בשנים האחרונות על ידי לחץ לחימתי צבאי אשר שחרר את הערים מאל-שבאב.


רוב לוחמיו של הארגון מתעניינים בעיקר במאבק הלאומני נגד ממשלת המעבר הפדראלית. ההנהגה  הבכירה של אל-שבאב מזוהה עם אל קאעדה (ובפברואר 2012 אף הוכרז על התמזגות הארגונים) ומאמינה שיש לאמן את הלוחמים באפגניסטאן (כמו אפגניסטן, גם סומליה נהפכת לבסיס אימונים למחבלים לעתיד) בנוסף הם קוראים לג'האד עולמי. בפברואר 2008 הכריזה ממשלת ארה"ב על אל-שבאב כארגון טרור.


החל מספטמבר 2013 הגביר הארגון את פעילותו ומבצע פיגועים גם בקניה, בדגש על אזור קו החוף וגם בבירה ניירובי.


אל-שבאב לקח אחריות על הרבה פיגועים כולל מגוון פיגועי התאבדות במוגדישו, במרכז וצפון סומליה וקניה:

  • הקבוצה אחראית גם על גל של פיצוץ חמש מכוניות תופת (אוקטובר 2008).
  • פיגועי התאבדות כפולים בקמפלה, אוגנדה (11 יולי 2010).
  • 21 ספטמבר 2013- פיגוע ירי רצחני בקניון WESTGATE בניירובי, קניה בו היו כ- 70 הרוגים ומעלה מ- 200 פצועים ולהחזקתם של למעלה מ-50 בני ערובה למשך ארבעה ימים. בעקבות הפיגוע, קיבל הארגון מינוף תקשורתי בינלאומי.
  • 16.1.14 – פיגוע במסעדה בשדה התעופה בניירובי, ללא נפגעים.
  • 23.3.14 – מתקפה בכנסייה במהלכה נהרגו 6 אנשים ונפצעו כ-18 נוספים. 
  • 23.4.14 – פיצוץ מכונית תופת סמוך לתחנת המשטרה המקומית- נהרגו שני שוטרים ושני הפעילים שנהגו ברכב. 
  • 22.5.14 פיצוץ מטען מאולתר במומבסה – ללא נפגעים.