מגמות בהתפתחות איום הטרור בפיליפינים

 
 

 טרור אינו תופעה חדשה במרחב הפיליפינים, המתמודדת זה עשרות שנים עם ארגוני גרילה וטרור על רקע אתני דתי ואסלאמי; שינוי משמעותי בהקשר זה התחולל ב-2014, כאשר חלק מארגונים אלו היוו מצע להקמת התשתיות של "המדינה האסלאמית" (המוכרת כדאע"ש) והיוו בכך בבואה המשקפת את "האבולוציה בהתפתחות איום הג'האד העולמי במרחב.

ברקע לכך, יוזכר כי ביסוס נוכחות "דה פקטו" ברחבי העולם- בין היתר באמצעות "שבועת אמונים" של ארגונים שונים והקמת "מחוזות" במרחבים בעלי בסיס אוכלוסייה "אוהד" ואשר סובלים מקשיי משילות (כגון צפון סיני, אפגניסטאן – פקיסטן, צפון ניגריה)- מהווה רכיב מרכזי באסטרטגיית "המדינה האסלאמית".

בה בעת, נמנעה עד כה הנהגת "המדינה האסלאמית" על הכרזה של אזורים בפיליפינים (או בדרום מזרח אסיה) כ"מחוז" באופן רשמי. יחד עם זאת, שנת 2017 מסתמנת עד כה כפעילה ביותר מצד תומכי "המדינה האסלאמית" בפיליפינים בדגש על דרום המדינה, במסגרת זאת נצפית עליה בשטח של פעילים, ריבוי התקפות, כאשר השיא מסתמן במתקפה והשתלטות על חלקים מהעיר מראווי שבדרום המדינה, כמו כן, מאותרת "יציאה" ממרחב הפעילות המסורתי (בדרום) צפונה (פיגועים במאי 17' במנילה ובאפריל 17' בבאהול). כך, לצד העלייה בפעילות תומכי "המדינה האסלאמית בפיליפינים מסתמנת עליה בתשומות המושקעות במרחב מצד הנהגת "המדינה האסלמית".

תומכי "המדינה האסלאמית" בפיליפינים אינם מאוגדים תחת מסגרת ארגונית אחידה וסדורה ולמעשה נמצאים בתהליך של התגבשות או ייצוב מסגרת ארגונית אחודה. נראה כי לכל אחת מהקבוצות המרכזיות אג'נדה שונה, כאשר האידיאולוגיה הסלפית מהווה, במדיה זו או אחרת, מכנה משותף ביניהן; ברוח זו, עד כה לא ברורה מידת "המחויבות" של כל קבוצה "למדינה האסלאמית", וכן האם מצליחים לייצר מסגרת "גג" לכלל תומכי  "המדינה האסלאמית" במרחב.

בהקשר הישראלי, רוב הפעילות של ארגוני הטרור המוסלמים בדרום הפיליפינים התמקדה -עד לשנים האחרונות- במטרות ביטחוניות והמאבק היה בעיקרו על רקע אתני. יש לציין כי אירועי חטיפה של תיירים במרחב, בידי ארגוני טרור לטובת כופר, בוצעו במרחב במקביל וללא קשר להתפתחויות האחרונות. עם העלייה בתמיכה "במדינה האסלאמית" בשנים האחרונות ואימוץ תפיסתה (עליה במרכיב הדתי על פני הלאומי/אתני) עולה החשש כי תסתמן עלייה בתיעדוף תיירים מערביים ויעדים מחוץ לאזורי הפעילות "המסורתי" של ארגוני הטרור המוסלמים בדרום הפיליפינים.

יוזכר כי קיימת אזהרת מסע (רמה 1) במדרג של איום קונקרטי גבוה מאוד, על מרחב דרום הפיליפינים.

להלן רשימת ארגונים ומועד הכרזת נאמנות/תמיכה של חלק מפעיליהם/תתי ארגונים לח'ליף "המדינה האסלאמית" אל בגדאדי:

ארגוןמועד הכרזת נאמנות/תמיכה
Ansar al Khilafah in Philippinesאפריל 2014
Bangsamoro Islamic Freedom Fightersאוגוסט 2014
Mauteאפריל 2015
Ma'rakat al-Ansar in Suluמאי 2015
Islamic movement in Basilan  (מספר תתי קבוצות של הארגון)ינואר 2016
Katibat Jund al-Tawhid (part of abu Sayyaf)מרץ 2016
Ex-M.I.L.F in Ranaoאפריל 2016

 

מראווי, 15 ביוני 2017, בניין שהותקף על ידי חיל האוויר הפיליפיני במסגרת הלחימה כנגד כוחות המזוהים עם "המדיה האסלאמית בעיר.

צלם: Mark Jhomel